اخبار و تازه ها
15 آذر 1399 11:13:6
جلسه شوراي اقتصاد روز دوشنبه مورخ 1399/09/10به رياست معاون اول رئيس جمهور برگزار شد
موافقت شوراي اقتصاد با تامين منابع براي احداث قطار حومه‌اي در مسير اصفهان – بهارستان و مشهد به گلبهار و چناران/ تاكيد دكتر جهانگيري بر پيگيري مصوبات شوراي اقتصاد براي پيشگيري از هدر رفت انرژي
دكتر جهانگيري در اين جلسه با تاكيد بر اهميت موضوع بهينه سازي مصرف سوخت از سازمان برنامه و بودجه خواست تا پيگير مصوبات شوراي اقتصاد در خصوص پيشگيري از هدر رفت انرژي باشد.
معاون اول رييس جمهور افزود: بهينه سازي در مصرف انرژي مطالبه رهبر معظم انقلاب و از مسيرهاي مهم توسعه كشور است كه مي تواند موجب صرفه جويي در منابع و نيز ايجاد اشتغال به ويژه در بخش هاي خدماتي شود.
وي همچنين بر استفاده از منابع فاينانس خارجي براي پيشبرد طرح هاي توسعه كشور تاكيد و در عين حال از مديران شركت هاي داخلي خواست تا نسبت به داخلي سازي و استفاده از ظرفيت و توانمندي هاي شكل گرفته در كشور تلاش بيشتري كنند.
دكتر جهانگيري ضرورت حمايت از تجار و صادر كنندگان كشور و حفظ بازارهاي صادراتي را خاطرنشان ساخت و از وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت خواست تا با حساسيت بيشتري موضوع تسهيل صادرات كالاها و تامين نيازهاي داخلي را در دستور كار قرار دهد.
در اين جلسه كه وزراي نيرو، راه و شهرسازي، كار، تعاون و رفاه اجتماعي، صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و دارايي و نيز رييس سازمان برنامه و بودجه و رييس سازمان علمي و فناوري حضور داشتند، با پيشنهاد وزارت نيرو مبني بر انتشار اوراق مالي اسلامي براي تكميل سد چمشير و نيز استفاده از فاينانس خارجي براي افزايش ظرفيت نيروگاه برق آبي گتوند عليا و سرمايه گذاري از محل منابع داخلي شركت هاي برق منطقه اي موافقت شد.
همچنين درخواست وزارت نفت براي طرح انتقال توسعه خطوط انتقال فرآورده هاي نفتي مورد موافقت اعضا قرار گرفت.
شوراي اقتصاد به طرح مديريت كاهش مصرف و جلوگيري از هدر رفت گاز طبيعي در ساختمان ها و نيز طرح توسعه فاز دوم ميدان گازي تنگه بيجار و احداث ايستگاه تقويت فشار آن موافقت كرد.
در اين جلسه درخواست هاي وزارت راه و شهرسازي به منظور انتشار اوراق براي احداث قطار حومه اي كلان شهر مشهد به شهر جديد گلبهار و چناران و نيز قطار حومه اي شهر اصفهان به شهر جديد بهارستان مطرح و پس از بحث و تبادل نظر با آنها موافقت شد.
همچنين در خصوص پيشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تعيين عوارض صادراتي موضوع ماده 37 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي كشور مقرر شد در كارگروهي با حضور نمايندگان سازمان برنامه و بودجه و وزارتخانه هاي اقتصاد و دارايي و صنعت، معدن و تجارت در خصوص محاسبه عوارض برخي اقلام تصميم گيري و مجددا اين پيشنهاد به شوراي اقتصاد ارجاع شود.
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.
Powered by Tetis PORTAL