اخبار و تازه ها
21 آبان 1398 10:59:55
جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي روز دوشنبه مورخ 1398/08/06 به رياست معاون اول رئيس جمهور برگزار شد

طراحي پنجره واحد براي فرايند‌هاي ايجاد كسب و كار امري ضرورت است/ گزارش عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي در بخش بهبود فضاي كسب و كار به دولت ارائه شود/ وضع مقررات جديد بايد با هماهنگي هيأت مقررات زدايي باشد/ رتبه پائين كشور در بهبود فضاي كسب و كار مناسب جايگاه ايران نيست

دكتر اسحاق جهانگيري در اين جلسه بهبود فضاي كسب و كار را يكي از اولويت هاي دولت تدبير و اميد عنوان كرد و گفت: پيگيري ها براي مقررات زدايي و بهبود محيط كسب و كار بايد به سمتي رود كه يك پنجره واحد طراحي و مردم بتوانند همه فرايندهاي ايجاد كسب و كار را به آساني و از طريق اين پنجره واحد پيگيري كنند.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه اقتصاد ايران از مشكلاتي نظير رانت و انحصار رنج مي برد، تصريح كرد: اگرچه اقتصاد كشور با اشكالات ساختاري و اساسي روبروست اما نبايد به بهانه وجود اين اشكالات، برخي اصلاحات ضروري نظير مقررات زدايي و حذف فرايندهاي دست و پا گير در محيط كسب و كار را به تعويق بيندازيم و اين اصلاحات را به اجراي برنامه هاي بلندمدت نظير اصلاح ساختارهاي اقتصادي كشور موكول كنيم.
وي افزود: اقتصاد ايران به شدت نيازمند ايجاد اشتغال و سرمايه گذاري در بخش توليد است اما به دلايل متعدد از جمله وجود برخي موانع در محيط كسب و كار، بخش خصوصي انگيزه كافي را براي سرمايه گذاري و اشتغال زايي ندارد و اين يك نگراني جدي براي آينده اقتصاد كشور محسوب مي شود.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اهميت فعاليت هيأت مقررات زدايي و تسهيل صدور مجوزهاي كسب و كار خاطر نشان كرد: با وجود اينكه اين هيأت از اختيارات لازم براي حذف مقررات غيرضروري برخوردار است اما همچنان شاهد وضع مقررات جديد از سوي دستگاه هاي اجرايي هستيم كه لازم است براي جلوگيري از اين اتفاق، هيأت مقررات‌زدايي فعال‌تر شود و مقررات جديدي كه از سوي دستگاه هاي اجرايي وضع مي شوند را مورد بررسي قرار دهد تا در صورت مغايرت با برنامه تسهيل فضاي كسب و كار، نسبت به لغو مجوز ها اقدام كند. همچنين لازم است كه دستگاه هاي اجرايي پيش از وضع مقررات و مجوزهاي جديد، هماهنگي هاي لازم را با هيأت مقررات زدايي انجام دهند.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه متاسفانه در ساليان گذشته توجه كافي به موضوعاتي نظير بهبود كسب و كار و بهره وري در كشور صورت نگرفته، افزود: با وجود آن كه در برنامه هاي سوم، چهارم، پنجم و ششم توسعه كشور تاكيد شده كه 33 درصد از رشد اقتصادي بايد از محل بهره وري باشد اما در عمل اتفاق مثبتي رخ نداده و اين در حالي است كه برخي كشورهاي شرق آسيا طي 10ـ 12 سال رشد اقتصادي خود را از محل بهره وري تامين كرده اند.
وي افزود: در دولت اصلاحات مراسمي تحت عنوان روز بهره وري برگزار مي شد و دستگاه هاي اجرايي گزارش عملكرد خود را در اين خصوص ارائه مي كردند چرا كه مي دانستند اين موضوع براي دولت از اهميت خاصي برخوردار است.
دكتر جهانگيري با اشاره به اين كه دكتر روحاني از ابتداي كار دولت تدبير و اميد همواره بر ضرورت بهبود محيط كسب و كار تاكيد داشته است، از وزارت امور اقتصادي و دارايي خواست گزارش عملكرد دستگاه هاي اجرايي در زمينه بهبود فضاي كسب و كار را به صورت فصلي و سالانه به دولت ارائه دهد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه مبني بر رتبه پايين كشورمان در بخش بهبود فضاي كسب و كار در سطح منطقه، گفت: جمهوري اسلامي ايران با برخورداري از ظرفيت هاي گسترده و پيشرو بودن در بسياري از حوزه ها در سطح كشورهاي منطقه، زيبنده نيست كه از نظر فضاي كسب و كار رتبه پاييني در مقايسه با كشورهاي منطقه داشته باشد.
وي با تاكيد بر اينكه ما به عنوان دولت بايد با جديت بر موضوع بهبود فضاي كسب و كار پافشاري كنيم و همه دستگاه هاي اجرايي را به همراهي و مشاركت مكلف نمائيم، از وزارت امور اقتصادي و دارايي به عنوان متولي اصلي فضاي كسب و كار كشور خواست با همراهي و هماهنگي هيئت مقررات زدايي و سازمان امور اداري و استخدامي موضوع كسب و كار را به عنوان يك اولويت جدي دولت پيگيري و عملكرد دستگاه هاي اجرايي در اين زمينه را به دولت گزارش دهند.
دكتر جهانگيري همچنين از دبيرخانه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي خواست گروهي را براي پيگيري موضوع بهبود فضاي كسب و كار تعيين كند و به صورت مستمر با وزارت امور اقتصادي و دارايي در ارتباط و هماهنگي باشد.
وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيز در اين جلسه با تاكيد بر اينكه بايد براي بهبود رتبه جهاني كشورمان در بخش كسب و كار تلاش و برنامه ريزي كنيم، گفت: لازمه بهبود فضاي كسب و كار توسعه خدمات دولت الكترونيك و هماهنگي و مشاركت همه دستگاه ها و نهادهاي موثر در اين حوزه است.
معاون وزير جهاد كشاورزي نيز در اين جلسه با اشاره به اهتمام جدي اين دستگاه اجرايي براي لغو مقررات و مجوزهاي غيرضروري، گفت: در حال حاضر فرايند صدور بيش از 100 مجوز به صورت كاملا الكترونيكي و بدون نياز به مراجعه حضوري شهروندان و متقاضيان به وزارت جهاد كشاورزي انجام مي شود.
در اين جلسه كه وزراي نفت، راه و شهرسازي، فرهنگ و ارشاد اسلامي، رييس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمي و فناوري رييس جمهور، رييس سازمان امور اداري و استخدامي، معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده، سخنگوي دولت، فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا(ص) و رييس هيئت عامل صندوق توسعه ملي نيز حضور داشتند، معاون وزير امور اقتصادي و دارايي گزارشي از وضعيت فعلي فضاي كسب و كار و وضعيت استعلامات مجوزهاي كشور ارائه كرد و گفت: اين وزارتخانه به منظور بهبود فضاي كسب و كار سه برنامه را به طور همزمان در دستور كار خود دارد كه ساماندهي نظام مجوز دهي و تسهيل كسب و كار، مقررات زدايي و جلوگيري از تورم مقررات و ارتقاي شاخص بهبود فضاي كسب و كار برنامه هايي هستند كه به طور جدي دنبال مي شود.
دهقاني افزود: به منظور ساماندهي نظام مجوز دهي و تسهيل كسب و كار، ابتدا مراجع صدور مجوز شناسايي شده و سامانه اي تحت عنوان درگاه ملي مجوز هاي كشور طراحي و فعال شده است كه به واسطه اين درگاه ملي دستاوردهايي نظير عدم نياز به ارائه كاغذي برخي مدارك و دريافت الكترونيكي پاسخ برخي استعلامات تخصصي حاصل شده است.
وي از بررسي و مطالعه تجربيات موفق جهاني در حوزه بهبود فضاي كسب و كار خبر داد و گفت: مقررات زدايي و جلوگيري از تورم مقررات در كشور نيازمند پويش ملي بهبود محيط كسب و كار و تسهيل فرايند صدور مجوزها است كه در اين زمينه وزارت امور اقتصادي و دارايي با صدور بخشنامه اي به گمرك و سازمان امور مالياتي و وزارت جهاد كشاورزي با صدور بخشنامه اي در خصوص نظام گلخانه در اين زمينه پيش قدم بودند كه انتظار داريم با ترويج اين پويش ملي، ساير دستگاه هاي اجرايي نيز به اين برنامه بپيوندند.
در اين جلسه پس از بحث و تبادل نظر و ارائه ديدگاه هاي مختلف در خصوص فضاي كسب و كار و نحوه مقررات زدايي، مقرر شد وزارت امور اقتصادي و دارايي با همراهي هيئت مقررات زدايي و سازمان امور اداري و استخدامي كشور پيگيري هاي لازم را براي بهبود فضاي كسب و كار انجام داده و گزارش عملكرد دستگاه هاي اجرايي را به صورت مستمر به دولت ارائه دهند.

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.
Powered by Tetis PORTAL