اخبار و تازه ها
1 مهر 1399 10:10:3
جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي روز دوشنبه مورخ 1399/06/31 به رياست معاون اول رئيس جمهور برگزار شد
اجراي پروژه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي نظير پالايشگاه ستاره خليج فارس و خودكفايي گندم آثار مثبت فراواني در دوره تحريم براي كشور داشته است/ توسعه و فرآوري گياهان دارويي بايد يكي از مهمترين طرح‌هاي اولويت دار اقتصاد مقاومتي باشد/ كمك به اجراي مناسب طرح توسعه و فرآوري گياهان دارويي يك وظيفه ملي است/ استمرار طرح مسكن مهر به همراه آسيب شناسي و اصلاح ضعف‌هاي گذشته ضروري است/امروز فقدان شهيد سردار سليماني بيش از هميشه احساس مي‌شود
دكتر اسحاق جهانگيري در اين جلسه گزارش وزارت جهاد كشاورزي در خصوص طرح توسعه و فرآوري گياهان دارويي را مثبت ارزيابي كرد و گفت: ايران كشوري است كه از جهات مختلف از مواهب و نعمات الهي برخوردار است كه اگر به خوبي به هر يك از اين ظرفيت ها بپردازيم، مي تواند بخشي از مشكلات كشور را برطرف كند.
معاون اول رييس جمهور طرح توسعه و فرآوري گياهان دارويي را از جمله طرح هاي پراهميت در كشور برشمرد و اظهار داشت: توسعه و فرآوري گياهان دارويي از هر منظر مي تواند يكي از مهمترين طرح ها و پروژه هاي اقتصاد مقاومتي باشد چرا كه اين طرح متكي به ظرفيت هاي داخلي كشور است و رويكرد درون زايي اقتصاد مقاومتي نيز ناظر به همين موضوع است.
وي با اشاره به رويكرد عدالت بنياني اقتصاد مقاومتي، خاطر نشان كرد: توسعه گياهان دارويي مي تواند گامي در جهت تحقق رويكرد عدالت بنياني اقتصاد مقاومتي نيز باشد زيرا معمولا كشت و توليد گياهان دارويي در مناطقي است كه دولت همواره به دنبال ارائه خدمت بيشتر به مردم اين مناطق و پرداخت تسهيلات اشتغال زايي است تا بتواند علاوه بر ايجاد فرصت هاي شغلي، درآمد مردم در اين مناطق را نيز افزايش دهد.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به گزارش معاون علمي و فناوري رييس جمهور مبني بر برگزاري نمايشگاه هاي متعدد سالانه در حوزه گياهان دارويي، گفت: طرح توسعه گياهان دارويي همچنين مي تواند گامي در جهت تحقق رويكرد دانش بنيان بودن اقتصاد مقاومتي باشد و با توجه به اينكه اجراي اين طرح ها متكي به مردم و بخش خصوصي است، رويكرد مردمي بودن اقتصاد نيز در اين طرح نهفته است.
معاون اول رييس جمهور برون گرايي را از ديگر رويكردهاي سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي برشمرد و گفت: در طرح توسعه و فرآوري گياهان دارويي اگر محصولي با استانداردهاي مناسب توليد شود، زمينه صادرات آن به ديگر كشورها نيز فراهم است كه مي تواند به معناي برون گرايي اقتصاد باشد.
وي كمك به اجراي مناسب طرح توسعه و فرآوري گياهان دارويي را يك وظيفه مهم ملي برشمرد و از دبيرخانه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي خواست تمركز ويژه اي بر اين طرح داشته باشد و مقدمات لازم براي آن را فراهم كند تا شاهد توسعه اين بخش و تكميل زنجيره آن از محل كشت تا محل فرآوري باشيم.
دكتر جهانگيري با اشاره به گزارش نماينده وزارت جهاد كشاورزي مبني بر اينكه ارزش صادرات محصولات گياهان دارويي به صورت خام در حال حاضر در حدود 950 ميليون دلار است، تصريح كرد: براساس گزارش هاي اين وزارتخانه اگر بتوانيم اقدامات و سرمايه گذاري هاي لازم و حمايت هاي كافي را از اين طرح انجام دهيم ارزش صادرات اين محصولات مي تواند به 16 ميليارد دلار برسد.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر ضرورت همكاري با كشورهاي فعال در حوزه گياهان دارويي نظير هند و چين، تصريح كرد: توسعه و فرآوري گياهان دارويي بايد به يكي از مهمترين طرح هاي اولويت دار اقتصاد مقاومتي تبديل شود چرا كه مي تواند علاوه بر ايجاد فرصت هاي شغلي، درآمدهاي ارزي خوبي نيز براي كشور به همراه داشته باشد.
معاون اول رييس جمهور در ادامه اين جلسه با اشاره به گزارش وزارت راه و شهرسازي در خصوص وضعيت اجراي پروژه مسكن مهر در كشور، گفت: مسكن مهر طرحي بود كه در اواخر دولت دهم آغاز شد و هدف اجراي اين طرح ساخت مسكن براي طبقات ضعيف جامعه بود.
وي با يادآوري اينكه اجراي طرح ها و اقدامات بزرگ نظير احداث سدها، بزرگراه ها و خطوط راه آهن از آغاز تا زمان تكميل، معمولاً طرح هايي طولاني مدت هستند و به عنوان مثال برخي سدها كه امروز افتتاح مي شود، كلنگ زني آن در دولت مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني بوده است، تصريح كرد: طرح مسكن مهر در اواخر دولت دهم شروع شد و با پيگيري هاي مجدانه دولت تدبير و اميد، كار تكميل آن ادامه يافت كه اميدوارم پروژه هاي مسكن مهر تا پايان سال 1399 به پايان برسد.
دكتر جهانگيري با اشاره به برخي موانع قضايي پيش روي تكميل تعدادي از پروژه ها و طرح هاي مسكن مهر، خاطر نشان كرد: لازم است طي نامه اي به رييس محترم قوه قضاييه، مستندات پرونده هاي مرتبط با طرح هاي مسكن مهر ارسال شود تا با دستور ويژه رييس دستگاه قضا شاهد تعيين تكليف و حل و فصل اين پرونده ها باشيم.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به برنامه افزايش سقف تسهيلات مسكن مهر از 30 ميليون تومان به 40 ميليون تومان گفت: لازم است اين موضوع به عنوان مصوبه جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي به بانك هاي عامل ابلاغ شود تا همه بانك ها مكلف به اجراي اين برنامه باشند.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه طرح مسكن مهر بايد با سازوكار جديد و اصلاح ضعف هاي گذشته براي كمك به اقشار ضعيف جامعه استمرار پيدا كند، از وزارت راه و شهرسازي خواست آسيب شناسي دقيقي در خصوص طرح مسكن مهر انجام دهد و سازوكارها و روش هاي جديدي را براي استمرار اين طرح با رفع مسائل پيشين تدوين كند.
وي بخش مسكن را از مهمترين بخش هاي اقتصاد كشور دانست و گفت: اگر بخش مسكن به عنوان يكي از پيشران هاي اقتصادي فعال شود مي تواند رشته هاي مختلف صنعتي زيرمجموعه خود را نيز فعال كرده و اشتغال زايي فراواني به همراه داشته باشد.
وي همچنين با اشاره به گزارش هاي دبيرخانه ستاد از وضعيت اجراي پروژه هاي ملي اقتصاد مقاومتي گفت: انتخاب برخي پروژه ها به عنوان پروژه هاي ملي اقتصاد مقاومتي براساس بررسي هاي دقيق و هدف دار بوده است و خوشبختانه امروز شاهد آن هستيم كه پروژه هاي ملي و اولويت دار نظير پالايشگاه ستاره خليج فارس و خودكفايي گندم آثار مثبت فراواني در دوره تحريم براي كشور داشته است.
دكتر جهانگيري افزود: پروژه هاي ملي اقتصاد مقاومتي همواره با دقت و براساس نيازهاي اساسي كشور تعيين مي شود و معمولا اجراي اين پروژه ها يا در امنيت قضايي كشور يا جلوگيري از خروج ارز و يا در توسعه صادرات موثر بوده است كه لازم است از استانداران كشور نيز در خصوص اجراي اين پروژه ها قدرداني شود چرا كه گزارش هاي دبيرخانه حاكي از آن است كه اجراي اين پروژه ها در استان ها موفق بوده است.
معاون اول رييس جمهور در ابتداي اين جلسه نيز با گراميداشت سالگرد هفته دفاع مقدس گفت: در دوران دفاع مقدس ملت ايران 8 سال مقاومت جانانه كردند كه انصافاً كاري تاريخي و بي سابقه بود.
دكتر جهانگيري افزود: مردم ايران در دوران دفاع مقدس مظلومانه در برابر تهاجم دشمنان كه از سوي شرق و غرب حمايت و تجهيز مي شدند ايستادند و اين مقطع از تاريخ كشور جزو تاريخ ماندگار ايران خواهد بود و درس هاي اين دوره نيز بعنوان درس هايي ماندگار براي آيندگان به ثبت خواهد رسيد.
وي ضمن قدرداني از تمام كساني كه در دوران دفاع مقدس نقش آفريني كردند، گفت: بايد از امام خميني (ره)، رهبر معظم انقلاب، ارتش جمهوري اسلامي، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، نيروهاي بسيج مردمي و جهادگران جهاد سازندگي كه بعنوان سنگر سازان بي سنگر لقب گرفتند و نيز شهدا و آزادگان و ايثارگران كه از سلامت و جان خود گذشتند تا براي آب و خاك و قلمرو كشور اعتبار و آبرو ايجاد كنند قدرداني كرد و همواره ياد اين بزرگواران را گرامي داشت.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بار حفظ مسئوليت آرمان هاي جمهوري اسلامي ايران بر دوش همه ما قرار دارد، خاطر نشان كرد: اگرچه امسال به خاطر شيوع بيماري كرونا مراسم هاي متعدد مربوط به سالگرد دفاع مقدس برگزار نمي شود اما ياد و خاطره اين دوره پرافتخارهمواره در اذهان ملت ايران باقي خواهد ماند.
وي با گرامي داشت ياد و خاطره شهيد سردار قاسم سليماني، تصريح كرد: انصافاً الان مشخص مي شود كه اين شهيد بزرگوار چه نقش بزرگ، مهم و كارسازي در كشور داشت و فقدان او امروز بيش از هميشه احساس مي شود كه به روح اين شهيد بزرگوار درود مي فرستيم.
در اين جلسه كه نائب رييس اول مجلس شوراي اسلامي، وزراي كشور، تعاون، كار و رفاه اجتماعي، ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، راه و شهرسازي، معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده، رييس سازمان امور اداري و استخدامي، معاون علمي و فناوري رييس جمهور، رييس هيات عامل صندوق توسعه ملي، رييس بنياد مسكن انقلاب اسلامي ، رييس كميته امداد امام خميني(ره) و رييس كميسيون اقتصاد كلان مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز حضور داشتند، نماينده وزارت جهاد كشاورزي گزارشي از طرح توسعه و فرآوري گياهان دارويي ارائه كرد و به تشريح مهمترين اقدامات در حوزه گياهان دارويي در دولت تدبير و اميد پرداخت.
در اين گزارش همچنين طرح وزارت جهاد كشاورزي براي كشت و توليد گياهان دارويي تشريح شد و ضمن اشاره به برنامه هاي اين دستگاه اجرايي براي توسعه و توليد گياهان دارويي در سال 1399، چالش ها، مسائل و مشكلات پيش روي اين بخش مطرح گرديد.
براساس اين گزارش در حال حاضر 32 هزار هكتار از اراضي براي حمايت از توليد گياهان دارويي در كشور زير كشت قرار گرفته و 60 هزار هكتار نيز درختان مثمر ديم نيز در دستور كار قرار دارد كه برنامه هاي اوليه آن نهايي شده و وارد مرحله اجرا خواهد شد.
در ادامه اين جلسه وزير راه و شهرسازي نيز گزارشي از وضعيت تكميل و تحويل پروژه هاي مسكن مهر در كشور ارائه كرد و به تشريح عملكرد دولت تدبير و اميد در بخش مسكن مهر پرداخت.
براساس اين گزارش از مجموع 1 ميليون و 934 هزار مسكن مهر در كشور، 64 درصد آن يعني 1 ميليون و 244 هزار واحد مسكوني در دولت تدبير و اميد ساخته و تكميل شده است. ضمناً تعداد 107 هزار واحد مسكن مهر نيز آماده تحويل است كه انتظار مي رود تا پايان سال به مالكان تحويل داده شود.
در اين گزارش همچنين به پروژه هاي روبنايي اتمام يافته در طرح مسكن مهر نيز اشاره شد كه براساس آن از 505 باب مدرسه احداث شده تعداد 464 باب در دولت تدبير و اميد بوده است و از 393 باب مسجد نيز 324 باب محصول عملكرد دولت تدبير و اميد بوده است.
در ادامه اين جلسه مشكلات و موانع تكميل و تحويل واحدهاي نيمه تمام مسكن مهر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد از طريق مكاتبه و هماهنگي با رييس قوه قضاييه، برنامه ريزي هاي لازم براي تعيين تكليف پرونده هاي قضايي مرتبط با مسكن مهر انجام شود.
در ابتداي اين جلسه نيز نماينده دبيرخانه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي گزارشي از وضعيت پروژه هاي اقتصاد مقاومتي سال 1399 در سطح ملي ارائه كرد و گفت: از 110 پروژه ملي تعداد 60 پروژه در مرحله اجرا قرار گرفته و از طريق سامانه نيپا مي توان گزارش عملكرد اين پروژه ها را مورد بررسي قرار داد.
نماينده دبيرخانه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي همچنين با تاكيد بر اينكه عملكرد استان ها در اجراي پروژه هاي ملي اقتصاد مقاومتي مناسب بوده است، گزارشي نيز در خصوص برنامه توليد و اشتغال، موضوع بند الف تبصره 18 قانون بودجه كل كشور ارائه كرد و به تشريح برنامه هاي ستاد براي تحقق جهش توليد در سالجاري پرداخت.
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.
Powered by Tetis PORTAL