اخبار و تازه ها
5 تير 1398 9:53:45
جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي روز دوشنبه مورخ 1398/04/3 به رياست معاون اول رئيس جمهور برگزار شد

كاهش اتكاء بودجه كشور به نفت از ضروريات و اولويت‌هاي اساسي كشور است/ اداره كشور در شرايط فعلي نيازمند اصلاح ساختاري اقتصاد و حذف هزينه‌هاي غيرضروري است/ مهمترين رسالت سازمان برنامه و بودجه تدوين بودجه متناسب با شرايط فعلي براي اداره كشور است/ تفاهم خوبي ميان مديران و نخبگان كشور براي اصلاحات ساختاري در اقتصاد شكل گرفته است/ بايد روي نظرات كارشناسي كه به مصلحت كشور است، پافشاري كنيم/ تجربه نشان داده نمي‌توان با روش‌هاي كنترلي، اقتصاد كشور را اداره كرد

در شصت و پنجمين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي، گزارش‌هاي «چهارچوب منابع و مصارف بودجه سال جاري و لزوم مديريت هزينه‌ها» و «برنامه اصلاحات ساختاري بودجه» توسط دبيرخانه ستاد ارائه گرديد و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در اين جلسه كه با حضور وزراي فرهنگ و ارشاد اسلامي، نيرو، راه و شهرسازي، صنعت، معدن و تجارت، رييس سازمان برنامه و بودجه، معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده،‌ رييس هيات عامل صندوق توسعه ملي، فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا و رييس اتاق بازرگاني ايران برگزار گرديد، دبيرخانه ستاد گزارشي از منابع و مصارف بودجه دولت در سال 98 ارائه نمود و به تشريح ضرورت هاي اصلاح بودجه سال جاري و لزوم تأمين منابع مالي جديد و كاهش هزينه ها در دستگاه هاي دولتي و تبيين گزينه هاي پيش رو براي تأمين كسري بودجه دولت پرداخت.
در بخش دوم، آقاي دكتر مدني زاده نماينده دبيرخانه ستاد گزارشي از آخرين نسخه برنامه اصلاحات ساختاري بودجه بر پايه سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي و با رويكرد قطع وابستگي مستقيم بودجه به درآمدهاي نفتي ارائه نمود. براساس اين گزارش دستور مقام معظم رهبري مبني بر اصلاحات ساختاري بودجه، عدم امكان اداره كشور در آينده با استمرار رويه‌هاي جاري و تبديل تهديدات ناشي از تحريم‌ها به فرصت اصلاحات اقتصادي، مهمترين الزامات اصلاح ساختاري بودجه در شرايط كنوني است.
در جلسه مزبور پس از بحث و تبادل نظر پيرامون گزارش‌هاي ارائه شده، مقرر گرديد:
1- به‌منظور صرفه‌جويي و كاهش هزينه‌هاي غيرضرور در شرايط تحريم و محدوديت منابع در سال جاري، سازمان برنامه و بودجه كشور با همكاري دستگاه‌هاي اجرايي برنامه اصلاح بودجه سال جاري را به‌تفكيك دستگاه‌هاي ذيربط تهيه و به ستاد ارائه نمايد. 
2- به‌منظور مديريت آثار تحريم‌ها در سال آتي، سازمان برنامه و بودجه كشور با همكاري دستگاه‌هاي اجرايي، راهبردهاي تنظيم بودجه سال 1399 با تمركز بر افزايش منابع و صرفه‌جويي و كاهش هزينه‌هاي غيرضرور را تهيه و به ستاد ارائه نمايد.
3- با توجه اهميت موضوع يارانه‌هاي پنهان در اقتصاد كشور، سازمان برنامه و بودجه كشور گزارشي تحليلي از وضعيت پرداخت يارانه‌هاي پنهان و تاثيرات و آسيب‌هاي آن بر اقتصاد كشور تهيه نموده و به ستاد ارائه نمايد. 
4- ارائه برنامه اصلاحات ساختاري بودجه در دستوركار جلسه آتي هيات دولت قرار گيرد. دبيرخانه ستاد مستندات برنامه مزبور را براي اعضاي هيات دولت ارسال نمايد. 

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان برنامه و بودجه كشور بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.
Powered by Tetis PORTAL